Haftowana Panorama Warszawy

Haftowana Panorama

Warszawa 1918

Menu

 

O PROJEKCIE

Pomysł na wyhaftowanie dla Warszawy honorowej tkaniny z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości ma kilka inspiracji. To hafty miejskie i hafty podróżnicze, przedstawiające ciekawe budynki, to imponujące historyczne haftowane panoramy tj. Tkanina z Bayeaux, Overlord Embroidery, czy Tapestry of Scotland, tworzone z poświęceniem przez setki hafciarek i hafciarzy celem uczczenia ważnych wydarzeń, opowiedzenia światu w tej oryginalny sposób o wspólnych wartościach.

Dzięki grantowi Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków tkanina dla Warszawy powstała jesienią 2018, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do urzeczywistnienia tej wizji przyczynili się warszawiacy uczestniczący w warsztatach w Parku Saskim. Wziąć w nich udział mógł każdy, bez względu na umiejętności i wiek, całością prac kierowały pomysłodawczyni projektu, instruktorki haftu i autorka wzoru. 

Podczas prac nad haftem, przy naszej wielkiej ramie, powstała niezwykła energia, która przyciągała kolejne osoby, dosłownie ściągała do nas spacerowiczów.

Pod koniec pierwszego weekendu wzór był prawie gotów! Aleksandra Grudzińska dorysowała zatem kolejne motywy i dzięki temu w drugi weekend mieliśmy co robić. Padał deszcz, lecz nam frekwencja dopisywała. To było niezwykłe doświadczenie: uliczne haftowanie w gronie nieznajomych,zaskoczonych i zafascynowanych akcją ludzi.

23

7

20

11

5

6

12

8

21

17

16

14

15

18

22

24

9

10

19

13